...
Uplance | آپلنس
شتاب دهنده صادرات اینترنت محور
Uplance | آپلنس
شتاب دهنده صادرات اینترنت محور

آینده فریلنسینگ در ایران و جهان

آینده فریلنسینگ در ایران و جهان

آینده فریلنسینگ در ایران

زمانه تغییر کرده و فضا برای مشاغل فریلنسری فراهم شده است. ظهور پلتفرم‌ها و سایت‌های مبتنی بر فریلنسینگ هم آینده روشنی رو برای این حرفه رقم خواهد زد.

دیگه کاریابی برای طبقه متوسط جامعه یک آرزو نخواهد بود. حالا ساعات کاری، مکان و حقوق پرداختی فریلنسرها محدودیت خاصی نداره. با این مفهوم کاری جدید، می‌تونیم از هر جایی و در هر زمانی بدون داشتن رئیس مشخص به کار کردن بپردازیم.

فریلنسرها در سراسر جهان میتونن برند، محصول و یا خدمات خودشان رو معرفی کنن، از طراح وبسایت و مترجم تا دیجیتال مارکتینگ و بازی سازی.

فریلنسری مزایای بیشماری دارد که باعث شده بیش از پیش محبوبیت پیدا کنه.

در عصر دیجیتال، الگوی فکری ما تا حد زیادی دگرگون شده. کارآفرین ها هم با تغییر رفتار کاربران آنلاین تونستن روح جدیدی به کالبد اقتصادی بدمند. فریلنسینگ میانه راه تکامل دیجیتال به وجود اومده. قبل از بررسی آینده این حرفه بهتره که اول از همه نگاهی کوتاه به تاریخچه صنعت فریلنسری بندازیم.

گذشته فریلنسینگ

فریلنسینگ در گذشته به معنای کسب درآمد بیشتر در کنار مشاغل تمام وقت بود. در واقع این حرفه ابتدا برای دانشجویان ممتاز بود تا پول تو جیبی خودشون رو تامین کنن، مطمئنا توی دوران تحصیلی دانشجویی این دسته از افراد رو دیده باشید که علاوه بر درس خوندن دنبال گرفتن پروژه بودن و از همین فرصت استفاده کردن تا علاوه بر تجربه آموزی تونستن به درآمد معقولی دست پیدا کنن.

زنان خانه دار هم از این راه کسب درآمد می‌کردند. طبق گزارش اداره حسابرسی دولتی ایالات متحده (GOA) در سال 1995، 2/32 درصد از فریلنسرهای آمریکایی، کارگران روزمزد بودند. این رقم بعد از اون دوران تقریباً کمی ‌افت کرد و در سال 2005 به 30/6 درصد رسید که نشان میده فریلنسینگ گزینه اصلی کاری افراد نبود.

میزان رشد فریلنسری

سناریوی فعلی در مقایسه با گذشته برای فریلنسرها خیلی الهام بخش و امیدوار کننده تر شده. یک شرکت پژوهشی مستقل سال ۲۰۱۵ یک نظرسنجی انجام داد و به نتایج زیر رسید:

 • حدود ۵۳/۷ میلیون آمریکایی به عنوان فریلنسر مشغول به فعالیت هستند. این رقم ۳۴ درصد از کل نیروی کار آمریکا رو تشکیل میده.
 • در حال حاضر در حدود ۶۰ درصد از فریلنسرهای آمریکایی بیشتر از زمانی که شغل ثابتی داشته باشن، دستمزد می‌گیرن.
 • ۵۰ درصد از فریلنسرها نمی‌خواهند در صورت دریافت حقوق بیشتر سر کار قبلی خودشان برگردند.
 • ۸۳ درصد از فریلنسرها معتقدن که چشم انداز کاریشون جای رشد زیادی داره.
 • ۶۰ درصد از فریلنسرها به دلخواه خودشان شغل ثابت قبلی رو رها کرده و به فریلنسری رو آوردن.
 • ۵۱ درصد از این افراد مشاغل فریلنسری رو مناسبترین گزینه میدونن، در حالیکه این رقم در سال ۲۰۱۴ برابر  با ۴۲ درصد بود.
  نمودار رشد فریلنسری

پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵، نیمی از کارکنان دنیا، فریلنسر باشند!

در نظرسنجی دیگری، ۷۰ درصد از فریلنسرها معتقد بودند که پنج سال آینده در این شغل، بهترین روزهای این حرفه خواهد بود. برخی از واقعیت‌ها در مورد این حرفه به شرح زیر است:

 • بیشترین تعداد فریلنسرها در ایالات متحده، هند، پاکستان، انگلستان، ایتالیا و فیلیپین مشغول به کار هستند.
 • ۶۵ درصد از فریلنسرها دارای مشاغل تمام وقت هم هستند. اونها هر روز ۲ تا ۵ ساعت مشغول به فریلنسری هستن.
 • محبوب ترین حوزه کاری فریلنسری که بالاترین تعداد فریلنسرها را دارد؛ فریلنسری طراحی گرافیک هست.
 • هر سه ماه تعداد پروژه های برون سپاری شده در حدود ۲۰ درصد افزایش پیدا میکنه.
 • کل دستمزد فریلنسرها در سال ۲۰۱۶ برابر با یک تریلیون دلار بود.
 • تعداد کل فریلنسرها در هر سه ماه در حدود ۹ درصد افزایش پیدا میکنه.
 • متخصصان IT و برنامه نویسی 41 درصد از کل استخدامی‌ها را تشکیل می‌دهند.
 • ۲۵ درصد از مشاغل فریلنسینگ امروزی در ۱۰ سال گذشته وجود نداشتند.

 

دلایل جذابیت فریلنسری

آمار با نشان دهنده رشد این حرفه طی سال های اخیر هست. در یک دهه قبل دسترسی به کارشناسان خبره دشوار بود. حالا با پیشرفت تکنولوژی به راحتی این دسترسی فراهم شده است. حالا هر کسی با دسترسی به اینترنت و کامپیوتر می‌تواند به یک فریلنسر تبدیل شود. در حال حاضر دلایل زیادی برای جذب شدن به این حرفه وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 • آزادی مکانی: از هر گوشه جهان ‌می‌تونید کارهای فریلنسری انجام دهید. ‌می‌تونید از خانه کار کنید. در واقع از هر جایی که دسترسی به اینترنت دارید، می‌توانید کار کنید. این عامل دلیل اصلی برای ترجیح دادن فریلنسری است.
 • استقلال زمانی: هیچ اجباری برای کار کردن توی بازه زمانی مشخص وجود ندارد. فقط باید پروژه رو توی موعد مقرر تحویل بدید. ‌می‌تونید صبحها، ظهرها یا شبها هرموقع که زمان آزاد داشتید کار کنید.
 • رئیس خودتان هستید: فریلنسر بودن یعنی رئیس خودتون باشید. می‌توانید بار کاری را به دلخواه خودتان کم و زیاد کنید.
 • افزایش درآمد: به عنوان فریلنسر می‌توانید نرخ دستمزد خودتان را مشخص کنید. همچنین می‌توانید کار دلخواهتان را انتخاب کنید. می‌توانید در سطح بین المللی هم کسب درآمد دلاری داشته باشید. گاهی اوقات با انجام کار مشخصی ‌می‌تونید بیشتر از شغل تمام وقت کسب درآمد کنید.
 • شبکه ارتباطی مناسب:شما ‌می‌تونید شبکه‌ای از متخصصان سراسر جهان را تشکیل بدید. این شبکه در نهایت مبنایی برای فریلنسری آنلاین در آینده را می‌سازد.
 • مهارت‌های به دست آمده: یک فریلنسر به تنهایی یک ارتش از مهارت است. شما یک نفر هستید که به تنهایی در حکم یک سازمان عمل می‌کنید. با گذشته زمان مهارتهای بازاریابی، شبکه سازی، مدیریت زمان و امور مالی را هم یاد می‌گیرید.

 

رشد بازار فریلنسینگ در کشورهای در حال توسعه

در کشورهای در حال توسعه مثل هند، بنگلادش، پاکستان، فیلپین و ایران نسبت به سایر کشورها دیگه رشد بیشتری داره، دلیل این رشد هم پرداخت دستمزدهای پایین تر برای کارهای تمام وقت در این کشورها است.

در واقع تعداد زیادی از افرادی که به عنوان فریلنسر در این کشورها مشغول به فعالیت شدن حالا با استخدام افراد محلی، شرکتهای خودشان رو با حقوق پایین تر میتونن راه اندازی کنن. توسعه دیجیتال در این کشورها هم قدرت مجازی لازم رو در اختیار افراد عادی قرار داده است.

 

چالش‌های پیش روی فریلنسینگ

تمامی‌ بازارها یا پلتفرم‌های فریلنسری، فرصت‌های خوبی رو در اختیار کارفرماها و فریلنسرها قرار داده. با این حال در سالهای اخیر شاهد چالش‌هایی در این وب سایت‌ها بودیم. برخی از این پلتفرم‌ها مخصوص صنعت خاصی هستن.

برخی از مشکلاتشان مثل امنیت پرداخت، برقراری ارتباطات، تبدیل ارز، محاسبه مالیات و غیره حل و فصل شده است. با پژوهش در مورد چالش‌های این پلتفرم‌ها می‌تونید با کمک فریلنسرهای خبره در این حوزه به رفع این مشکلات و چالش‌ها بپردازیم. برخی از این چالش‌ها به این صورت هستند:

 • عدم امکان مدیریت کارآمد پروژه‌های بلندمدت
 • پژوهش، گفتگو و چانه زدن در مورد پروژه‌ها، فرایندی زمانبر است که ۶۰ درصد از زمان فریلنسرها را می‌گیرد.
 • تعداد پروژه‌های ثبت شده در پلتفرم‌های فریلنسری رو به افزایش است.
 • هنوز مشکل دستمزدهای بالا و تبدیل ارز وجود دارد.
 • ابزارهای خوبی درون وب سایت‌های فریلنسری تعبیه نشده‌اند.
 • برای داشتن روال کاری مستمر تنها نمی‌توان به یک پلتفرم یا وب سایت وابسته بود.
 • نیازمند سیستم بهتری برای تضمین امنیت پرداخت‌ها هستیم.

خیلی از پلتفرم‌های دورکاری به دنبال حل چالش‌های فوق در سال‌های اخیر بودند. برخی از پلتفرم‌های جدید، راه حل‌های مناسبی را پیدا کرده و به کار گرفته‌اند.

آینده فریلنسری

مشکلات بیکاری در کشورهای در حال توسعه و تفاوت حقوق و دستمزد در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه باعث جذب نیروی کار بیشتری به سمت این حرفه شده است. در نتیجه به نظر میرسه که کشورهای در حال توسعه در رشد فریلنسینگ پیشتاز خواهند بود.

حالا پلتفرم‌های خوبی در سراسر جهان به فضای مناسبی برای فریلنسری و دورکاری تبدیل شده‌اند. اونها ویژگی‌ها و امکانات خاصی رو روی وب سایت‌های خودشان فراهم کردن. این امکانات، کل فرایند کاری را تسهیل می‌کند. در سال‌های اخیر شاهد تغییرات عمده در این پلتفرم‌ها بوده‌ایم و در ادامه به برخی از تغییرات مورد انتظار در آینده اشاره خواهیم کرد.

استقلال پلتفرم دورکاری

رتبه بندی و تجربه شما بعد از چند سال کار روی یک پلتفرم هرچقدر بالاتر بره ‌میتونید به یکی از فریلنسرهای برتر توی اون پلتفرم تبدیل بشید. اگر بخواهید کسب و کارتان رو توسعه بدید از سایر وب سایت‌های فریلنسری خارجی میتونید استفاده کنید. صد البته توی پلتفرم جدید باید از نو شروع کرده و اعتبار کسب کنید. این کار همواره با شروع کار در پلتفرم جدید تکرار میشه.

خودکار شدن تمامی ‌فرایندها

با ظهور فناوری‌های IoT و فضای ابری، کار برخی از فرایندهای فریلنسری در آینده نزدیک، خودکار میشه. فرایندهایی مثل وارسی پروژه‌ها، چانه زنی و ارائه طرح اولیه رو به خوبی میتونید خودکار کنید. اتوماتیک شدن ارائه طرح پیشنهادی اولیه باعث میشه تا بهره وری فریلنسرها افزایش پیدا کنه.

وب سایت های فریلنسری زیادی در سراسر جهان مشغول به فعالیت هستن. بعضی از اونها خیلی مشهور هستن و بعضی دیگه هنوز ناشناخته و تا حدودی غیر قابل اعتماد. فریلنسینگ سبک کاری پررقابتی هست که هر روز ایده‌های زیادی درون این حرفه شکل می‌گیره.

بعضی از پلتفرم‌های دورکاری مفهوم این حرفه را متحول کردن، با توجه به این تغییرات صورت گرفته توی این چند سال باید در آینده نزدیک شاهد پلتفرم‌های متفاوت و جذاب تری هم باشیم.

 

نویسنده:

یک نظر بنویسید