...
Uplance | آپلنس
شتاب دهنده صادرات اینترنت محور
Uplance | آپلنس
شتاب دهنده صادرات اینترنت محور

گروپ لنسینگ چیست؟ مزایا و معایب گروپ لنسینگ

گروپ لنسینگ چیست؟ مزایا و معایب گروپ لنسینگ

گروپ لنسینگ چیست؟ ( group lancing) 

گروپ لنسینگ به فرایندی گفته میشه که فریلنسرها برای انجام پروژه ها با هم وارد همکاری میشن. درواقع برای فریلنسرها، کار گروهی می‌تونه فرصتی برای کار روی پروژه‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تری رو فراهم کنه که ممکنه انجام دادنش به صورت فردی اصلا امکان‌پذیر نباشه.

فریلنسری در کنار مزایایی که داره مشکلاتی هم داره، مثل از دست رفتن زمان های شخصی و کم رنگ شدن مرز کار و زندگی، سردرگمی ناشی از چند وظایفی بودن و … یکی از مهمترین راهکارها برای کمتر کردن این مشکلات، فریلنسری گروهی یا همون گروپلنسینگ هست. یکی از اهداف دیگه ناشی از ساختار سایت های واسط فریلنسری هست، شما با گروهی کارکردن میتونید به صورت تصاعدی پروژه ها و رویوهای بیشتری کسب کنید و این در جایگاه شما در اون پلتفرم های واسط تاثیر چشمگیری داره. هدف دیگه از گروپلنسینگ اینه که با بهره مندی از فریلنسرهای متخصص توی حوزه های مختلف بتونیم خدمات جامع تری رو نسبت به زمانی که تنها فریلنسر هستیم به مشتری ارائه بدیم.


جالبه بدونید که واژه گروپلنسینگ برای اولین بار توسط شتاب دهنده آپلنس مطرح شد و خوشبختانه طی این چند سال استقبال خوبی به جهت ورود به این نوع سبک کاری شده و تعداد زیادی از فریلنسر های کشورمون در غالب گروپ لنسینگ مشغول به فعالیت هستن. 

 این گروه معمولاً توسط یک مدیر پروژه مدیریت میشه تا که تضمین کنه پروژه توی مسیر درست خودش ادامه پیدا میکنه و همه اعضا به طور مساوی مشارکت دارن.

با توجه به اینکه توی ایران محدودیت های زیادی بابت ساخت اکانت های فریلنسری و کسب درآمد دلاری وجود داره، یکی از بهترین روشها برای ورود به بازار بین المللی ایجاد اکانت بصورت اشتراکی و همکاری فریلنسر های متخصص توی حوزه های مختلف در قالب گروپلنسینگ میتونه باشه.

 

مزایای گروپلنسینگ

مزایای گروپ لنسینگ

انجام پروژه های بزرگتر

یکی از مهمترین مزایای گروپ لنسینگ وجود فرصت برای کار روی پروژه های پیچیده تر و بزرگتر به جهت وجود نیروی متخصص توی گروه فریلنسری هست.

به عنوان مثال وقتی شما فریلنسر طراح سایت هستید و کارفرما همزمان نسخه وب و نسخه اندروید رو اگه خواست میتونید با برنامه نویس اندروید توی گروهتون همکاری داشته باشید و علاوه بر موازی کاری، با سرعت بالاتر پروژه انجام میشه.

تقسیم بندی زمان

وقتی به صورت فریلنسری کار میکنید خیلی از زمان ها کارها بیش از زمانی هست که شما برای کار خودتون در نظر گرفتید و این باعث میشه از زمان های شخصی و تعطیلاتتون کمتر بشه. هر چه شما فریلنسر بهتری باشید و کارفرماهای قبلی بیشتری داشته باشید امکان این امر بیشتر میشه. برای اینکه هم کارفرماهای قبلی رو از دست ندید و هم بتونید روند رشد خودتون رو حفظ کنید میتونید با گروهی کار کردن این اضافه بارها رو مدیریت کنید. این تقسیم بندی زمان حتی توی گرفتن پروژه هم میتونه کمک کننده باشه و یه نفر نخواد تا 18 ساعت در روزش رو صرف پیشنهاد گذاری یا پاسخ به کارفرماها بدهد.

نظرات بیشتر، رشد بیشتر

یکی از مهمترین فاکتورهایی که شما رو نسبت به سایر فریلنسرها مقایسه میکنه، تعداد رویوهایی(review – نظرات) هست که از کارهای قبلی با کارفرماهای دیگه به دست آوردید. شما وقتی به صورت فردی کار میکنید امکان دریافت رویوی کمتری نسبت به کار کردن به صورت گروهی دارید. به طور مثال یه گرافیست ممکنه بتونه توی یک ماه 10 تا پروژه طراحی گرافیکی بزنه و در نتیجه 10 تا رویو میگیره. ولی اگر شما 5 نفر باشید که روی این اکانت کار میکنید تعداد رویوهایی که در ماه میتونید کسب کنید 50 تا میشه و این در ماه های بعدی به همین صورت تساعدی بالا میره. بعد از یکسال اکانتی که به صورت گروپلنسینگ کار کرده اعتبار بسیار بیشتری از اکانت های فردی معمولی خواهند داشت و این یعنی کارفماهای بهتر، پروژه های بزرگتر و درآمد بیشتر.

 

کاهش هزینه ها

 کارفرما میتونه از دسترسی به مجموعه وسیع تری از متخصصین با هزینه های بالقوه کمتری به نسبت استخدام نیرو های متخصص بهره مند بشه و ریسک شکست پروژه هم با توجه به همکاری گروهی از فریلنسر‌‌ها کاهش پیدا کنه.

افزایش کیفیت خروجی پروژه

وقتی که گروهی از فریلنسرها کنار هم کار میکنن با توجه به اینکه هر فرد مهارت و تخصص منحصر به فرد خودش رو داره با همفکری هم میتونن از پس هر مشکلی بر بیان و در نهایت کیفیت خروجی پروژه میتونه خیلی بالاتر باشه.  

 

معایب گروپلنسینگ

معایب گروپلنسینگ

پیچیدگی در تیم سازی

یکی از نگرانی های اصلی موقع گروپلنسینگ، احتمال بروز درگیری ها و اختلاف نظرها بین اعضای تیم هست. همچنین ممکنه که وقتی دنبال ساخت گروهی از متخصصین با مهارت ها و سبک های کاری مختلف که با فرهنگ تیمی شما سازگار باشن با مشکل مواجه بشید.

حجم کاری متغیر

گاهی وقتا پیش میاد که موقع انجام پروژه شما برای توزیع حجم کار،‌ تخصیص منابع ، پرداخت پول و پاداش با چالش هایی مواجه بشید، به همین جهت لازمه که از قبل بصورت کامل با همکارانتون درباره پروژه بصورت شفاف صحبت کنید تا به مشکلی برنخورید.

تاثیر پذیری اکانت

با توجه به اینکه موقع گروپ لنسینگ گاها با یک اکانت داریم کار میکنیم و امتیازی که از هر پروژه میگیریم روی کل اکانت تاثیر میذاره، اگه احیانا فریلنسری نتونه پروژه رو توی زمان مشخص تحویل بده یا به هر دلیلی رضایت کارفرما جلب نشه و امتیاز پایینی بگیرید، کل درآمد آتی اکانت رو میتونه تحت شعاع قراره بده.

خیلی مهمه که توی انتخاب افراد و زمان بندی پروژه ها بی نهایت دقت کنید و پروژه ها رو به بهترین شکل تحویل بدید تا درآمدتون هم افزایش پیدا کنه.

نویسنده:

یک نظر بنویسید